RADEK VATKA
Váš realitní parťák

Prodej nemovitosti není jednoduchou záležitostí a pro mnoho lidí je prodej spojen s velkou mírou stresu a nejistoty, která může vyplývat jednak z okolnosti souvisejících s prodejem a potom z toho, že se pouští do něčeho, s čím nemají zkušenost a nevědí, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat. Zároveň se jedná vždy o nemalý objem peněz a většinou i o majetek zásadního charakteru, tedy to nejcennější, co majetkově vlastníme.

Pokud si chcete ušetřit hodně starostí, nervů a někdy i možných nepříjemností, pokud chcete mít klidné spaní, tak je vhodné se s prodejem nemovitosti obrátit na realitního makléře nebo realitní kancelář. Samozřejmě je nezbytné si ověřit reference a historii realitního makléře, který se Vám bude věnovat, pokud se nejedná o realitního makléře na doporučení. I v tomto případě se osvědčuje „důvěřuj, ale prověřuj“.

Ať už se pouštíte do prodeje Vaší nemovitosti sami nebo přes realitní kancelář, tak se vyplatí ujasnit si vlastní představu, jak by měl prodej vypadat a co od prodeje očekáváte. Nápomocné Vám mohou být moje krátké tipy, které jsem pro Vás shrnul:

Správná cena nemovitosti

Říká se, že správná cena je jen jedna, cena, za kterou je zákazník nemovitost ochoten koupit. Ale není to úplně pravda, při jednání o ceně hrají roli další faktory a forma vedeného vyjednávání. Zákazník, který chce koupit vaši nemovitost, protože preferuje lokalitu nebo mu nabízená nemovitosti z větší části splňuje záměr koupě a využití oproti konkurenci, takový je ochoten zaplatit i o něco více, než za nemovitost, která z jeho hlediska až tak ideální není. Naopak, kupující, který je ochoten nemovitost koupit, ale vyjednává o nižší ceně, může používat taktiku vyjednáváni s odkazem na vady nemovitosti a na vlastní zdroje (hotovost), tedy možnost rychlého uzavření prodeje.

V každém případě doporučuji si nechat vyhotovit tržní odhad nemovitosti, který reflektuje několik faktorů ovlivňující cenu, který vám pomůže se zorientovat a neprodávat pod cenou. Tuto službu nabízíme v rámci našeho servisu pro naše klienty zdarma.

Správně pojatá prezentace

Není prezentace jako prezentace, každý má vlastní představu, jak nejlépe svoji nemovitosti nabídnout. Ne vždy však výsledek snažení přináší očekávané „ovoce“. Základem je kvalitně a profesionálně nafocený byt, rodinný dům nebo pozemek, aby zájemce oslovil a ten následně požádal o termín prohlídky. Samozřejmostí je co nejpřesnější popis s ověřenými údaji nemovitosti, tj. např. celková užitná plocha, co je součástí např. bytu (lodžie, balkon, sklep, garážové stání apod.), jaké jsou celkové měsíční náklady za služby, u pozemku územně plánovací informace upřesňující využitelnost pozemku, napojení na sítě vč. možného povolení od poskytovatele služby. V mnoha případech však vlastníci nemovitostí tyto základní údaje, respektive jejich přesnost v dobré víře opomíjejí, nepovažují za podstatné. Čímž mohou ztrácet svou důvěryhodnost směrem k zájemci o koupi. Zkušený realitní makléř si vždy vše ověří, aby nemátl potencionální zájemce, než nabídku nemovitosti zveřejní.

Vyjednávací argumenty

K tomu, abyste dosáhli co nejlepší ceny nemovitosti a i rychlého prodeje, je dobré se na jednání připravit. Reálně si zhodnotit silné stránky prodávané nemovitosti a naopak si připustit slabé stránky, které mohou být argumentem, proč by kupující mohl chtít jednat o snížení ceny. Jedině tak můžete být připraveni slabé stránky obrátit ve výhodu nebo vyvrátit.

Žádná nemovitost totiž není stoprocentní. Pokud využijete služby realitního makléře, tak máte výhodu, že tuto argumentaci umí řešit, umí Vám „krýt záda“. Může se stát, že i kupující strana bude mít realitního makléře, který se bude snažit dostat cenu co nejníže, a bude postupovat proti Vám.

Neznalost procesu prodeje

Pokud se do prodeje nemovitosti pustíte sami, měli byste si zjistit, jak vlastně takový prodej probíhá? Co nastane, až Vám zájemce potvrdí zájem koupě a odsouhlasí finální cenu. Jaké jsou jednotlivé administrativní kroky. S tím souvisí zajištění celkového právního servisu (vypracování vyvážených smluv jak rezervační, tak kupní, zajištění úschovy peněz a listin, příprava dokumentů pro vklady do katastru nemovitostí, výmaz zástavy původního vlastníka, apod. Vlastnické vztahy k nemovitosti, břemena či exekuce, mohou být komplikace, které udělají prodej mnohem složitější. Pokud prodáváte svoji nemovitost, tak nejspíše všechny tyto skutečnosti víte, ale může se jednat o nemovitost z dědictví a pak mohou tyto skutečnosti vyplynout až během dědického řízení.

Tedy, vždy doporučuji mít za sebou partnera, který, pokud nastane během procesu prodeje zádrhel, vše vyřeší. V případě spolupráce s ověřenou realitní kanceláří máte o starost méně s klidným spaním.